High-Brightness 15.6 Inch Outdoor Waterproof Industrial Display Monitor
Contact Supplier
Product Highlights
- Sunlight-Readable Brightness: 1000 nits brightness with light sensor for automatic adjustment.
- Full IP67 Waterproof: Complete waterproof and dustproof protection with sealed connectors.
- Durable Aluminum Construction: Sandblasted and hard anodized bezel with UV and anti-discoloration treatment.
- 10-Point PCAP Touch: 2mm tempered glass with 7H hardness and anti-glare surface treatment.
- 24/7 Continuous Operation: Built with industrial-grade components for non-stop performance.
- Optical Bonding Technology: Enhances durability and visual clarity by bonding screen to LCD.
- Flexible Customization: Supports full, minor, and sample-based customization options.
Product Attributes
- Customization
- Available
- Screen Size
- 15.6"
- Application
- Advertising, Outdoor
- Model NO.
- SC156W
- Aspect ratio
- 16:9
- Feature
- Touch Display, LED Backlight Display
- Optimum Resolution
- 1920x1080
- Type
- TFT
- Widescreen
- Widescreen
- Response Time
- 5ms
- 3D
- Not 3D
- Interface Type
- HDMI
- Brightness
- 1000 Nits
- Surface Treatment
- Anti Glare
- Temperature Range
- -20 to 70 Celsius
- Working Voltage
- DC 9~36V
- IP Grade
- Full IP67 Waterproof
- Warranty
- 1 Years Warranty
- Certificate
- CE, FCC, RoHS
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 52*16*40cm/7.5kg
- Trademark
- Sihovision
- Origin
- China
- HS Code
- 8528591090
- Production Capacity
- 5000piece/Month
Product Images of High-Brightness 15.6 Inch Outdoor Waterproof Industrial Display Monitor
Find Similar Products
Product Description
Outdoor Waterproof AG Anti-Glare 15.6 inch Touch Screen Monitor

1. The front bezel made of aluminum alloy features sandblasting and hard anodizing, offering UV-protection and anti-discoloration treatment. It boasts full IP67 waterproof and dustproof capabilities along with a waterproof connector.
2. Equipped with an industrial LCD panel, this monitor offers a full viewing angle and 1000 nits of sunlight-readable brightness. It includes a light sensor for automatic brightness adjustment.
3. The 10-point PCAP touch panel is covered with 2mm chemically strengthened tempered glass, providing 7H surface hardness and anti-glare treatment.
4. The EETI waterproof solution ensures the touch functionality works seamlessly, even with water droplets on the screen.
5. Built with industrial-grade components for 24/7 continuous operation, the monitor can operate in a wide temperature range from -20°C to 70°C (-4°F to 158°F).
6. Features optical bonding between the touch screen and LCD, enhancing durability and visual clarity.
7. Both the front frame and rear shell are sealed with waterproof tape. The machine can be disassembled for inspection and maintenance without compromising its waterproof integrity.
| LCD panel | |
| Panel size | 15.6" |
| Display active area | 344.232(W)x193.536(H) mm/13.552x7.62 in |
| Resolution | 1920*1080 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Brightness (cd/m²) | 1000 nits sunlight readable |
| Brightness control | Light sensor for auto dimming |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| View angle | 85°/85°/85°/85° (R/L/U/D) |
| Support Color | 16.7M |
| Backlight | WLED, 50K hours |
| Touch panel | |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive Touch (up to 10 points ) |
| Surface Hardness | 7H |
| Surface treatment | Anti glare (chemical etching) |
| Luminousness | ≥85% |
| Touch controller IC | EETI 80 |
| Available touch drivers | Windows, Linux, Android, Mac, etc |
| Touch bonding | Optical bonding |
| Touch optional | Resistive touch, IR touch Optional |
| External I/O Ports | |
| Video input | 1*IP67 HDMI |
| Touchscreen interface | 1*IP67 USB |
| Power connector | 1*IP67 DC 9-36V |
| Power Supply | |
| Working voltage | DC 9-36V |
| Power consumption | 30W |
| Power adapter | AC 100 ~ 240V input and DC [email protected] MAX output, 90W |
| OSD | |
| Function Keys | 5 Keys: Power/Menu/Up/Down/Return |
| Menu Functions | Brightness, Contrast, Screen Setting, Color Temp, OSD Language, Auto Adjust, Reset etc. |
| Support languages | English, French, Spanish, Portuguese, German, Italian, Dutch, Swedish, Finnish, Polish, Czech, Russian, Korean, Japanese, Traditional Chinese, Simplified Chinese |
| Enclosure | |
| Material | Aluminium alloy bezel+ Zinc Plating cold rolled steel rear housing |
| Finish | Front bezel: Sandblasting+Hard Anodizing, UV-protection and Anti-discoloration treatment Rear housing: powder coated |
| Color | Black, others optional |
| Mounting | VESA mount 75/100mm, Panel mount |
| IP rating | Full IP67 waterproof |
| Cooling system | Passive - Fanless |
| Operating Environment | |
| Temperature Range | Operating: -20 °C ~ 70°C (-4°F ~158°F) Storage: -30 °C~80°C (-22°F ~176°F) |
| Relative humidity | Up to 100% at all relevant temperatures, non-condensing |
| Vibration | GB/T 2423.10-2019 |
| Shock | GB2423.5 |
| EMC | Class B |
| Packing Details | |
| Net weight | Net weight 5kg (11.023 lb) Gross weight 7kg (15.4324 lb) |
| Product Dimension | 409mm*257mm*50mm (16.102x10.118x1.968 in ) |
| Packing info | 1pcs/ctn 52*12*42cm (20.472x4.724x16.535 in ) 7kg (15.4324 lb) 2pcs/ctn 52*26*42cm (20.472x10.236x16.535 in ) 15kg (33.0693 lb) |
| Accessories | Power plug, Waterproof Power supply, Waterproof USB touch cable, Waterproof HDMI cable |
| Other | |
| Warranty | 1 year warranty |
| Certificates | CE, FCC, RoHS |



About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI242831". Items marked "" are certified.
Company Profile
We began as most companies do, with an idea. Since the MID 90s of last century, Chinese industry has been growing rapidly, there is a great demand for industrial computer for factory automation. Different with personal computer, the requirements of industrial computer is diversified and each requirement doesn't demand a big quantity. Industrial computer producers don't like this, they like mass production and sell their standard models. The founders of SHINHO want to create a special factory, which is flexible, efficient, tailored, to produce customized products to meet customers' diversified requirements.
In the beginning of the startup, the going was a bit rough, we integrated the resources and technologies to make customized industrial panel PCS and touch screen monitors for our customers. More and more experienced engineers and technicians joined us, that gave us the great strength for supplying custom solution to meet any requirements of our customers. Through many years of accumulation, our products and services extended gradually from initial industrial automation to commercial smart terminals, intelligent devices, human-machine interface etc. Now we have wide range of products, but always, our core value is customization.
Market demand and customer needs would push our development into new realms of possibility, we will consistently adhere to customization. From hardware to software, from specific project to overall solution, our professional, flexible, advanced manufacturing capability will make your product idea to a reality.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- Room 607, 6th floor, Building M, Feige industrial park, No. 1223, Guanguang Road, Longhua district, Shenzhen
-
Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, CFR, EXW
-
Average Lead Time
-
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays -
Nearest Port
- Shenzhen Port, Hong Kong Port
-
Minimum Order Quantity
- 1 PC
-
Supply Chain Partners
- 20
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Computer and Accessory
-
Production Lines
- 3
-
Production Machines
- Laser engraving machine, Ageing rack, Soldering iron, Automatic dispensing machine, Vacuum drying oven, Electric screwdriver, CNC Lathe, Electrostatic discharge generator, Drop tester, Dc power supply, Analog vibration detector
-
QA/QC inspectors
- 1 people
-
Inspection Type for Finished Products
- 100% inspection(Visual inspection & Function inspection)
-
Inspection Method for Finished Products
- Have instructions and uniformly followed
-
Customization Options
- Customization from Samples, Full Customization, Minor Customization, Flexible customization
-
ODM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 1 people
-
Traceability of Raw Materials
- Yes
-
Test Reports for Raw Materials
- FCC
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2015-12-22
-
Export Year
- 15 years
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, East Asia(Japan/ South Korea), Australia
-
Repeat Buyers Choice
- 30%~50%
-
Number of Foreign Trading Staff
- 5
-
Overseas Agent/Branch
- No
-
New Products Launched in Last year
- Yes
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Product Certification
- RoHS, CE
-
Cooperated with Fortune 500
- No
FAQ
- What is the brightness level of the monitor?
- The monitor features 1000 nits of sunlight-readable brightness with a light sensor for automatic adjustment.
- Is the monitor waterproof?
- Yes, it has a full IP67 waterproof rating with sealed connectors and waterproof tape on the frame and shell.
- Does the monitor support touch functionality in wet conditions?
- Yes, the EETI waterproof solution ensures the 10-point PCAP touch panel works seamlessly even with water droplets on the screen.
- What is the warranty period?
- We provide a 1-year warranty for this industrial display monitor.
- Can the product be customized?
- Yes, we offer full customization, minor customization, and customization from samples.
- What is the minimum order quantity?
- The minimum order quantity is 1 PC.
- What are the lead times for production?
- During peak season, the lead time is one month; during off-season, it is within 15 workdays.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$230.00-570.00 / Piece
-
US$320.00-460.00 / Piece
-
US$300.00-760.00 / Piece
-
US$126.00-200.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Waterproof LCD Monitors
- High-Brightness 15.6 Inch Outdoor Waterproof Industrial Display Monitor
Related Categories
Hot Searches
- LCD Monitor Factories
- Screen Monitor Factories
- LCD Monitor 7
- 9 LCD Monitor Factories
- Industrial Monitor
- Industrial Control Monitor
- Waterproof Monitor
- Industrial Machine Monitor
- CE Industrial Monitor
- 1080P Waterproof Industrial Monitor Bulkbuy