High-Performance Fanless Mini PC with Intel J1900 Processor
Contact Supplier
Product Highlights
- Fanless Passive Cooling: Silent operation with no moving parts, ensuring high durability and reliability.
- Robust Aluminum Enclosure: UV-protected and anti-discoloration aluminum alloy shell with zinc plating.
- High Connectivity: Features 6 COM ports (RS232/485/422), 6 USB ports, and dual LAN.
- Wide Voltage Input: Supports DC 9V to 36V input for flexible power supply options.
- Industrial Grade Performance: Powered by Intel J1900/N2930 with 8GB DDR3 RAM and 128GB SSD.
- Comprehensive Certifications: Meets CE, FCC, and RoHS standards for global safety and compliance.
- Flexible OS Support: Compatible with Windows 10/8, Linux, Ubuntu, and Debian.
Product Attributes
- Customization
- Available
- Accessories
- Industrial Power Supply
- Application
- Industrial
- Model NO.
- SM703
- CPU Type
- Intel 1900
- Hard Disk Rack Type
- Board Type
- Operating Temperature
- -40℃ to 70℃
- RAM
- 8GB
- Screen Size
- None
- Storage Capacity
- 128GB SSD
- System Expansion Slot
- Mini PCIe
- Touch Screen
- None
- Type
- IPC
- Warranty
- 1 Years Warranty
- Certificate
- CE, FCC, RoHS
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 34x30x10.5cm/3KG
- Trademark
- Sihovision
- Origin
- China
- HS Code
- 8471414000
- Production Capacity
- 5000piece/Month
Product Images of High-Performance Fanless Mini PC with Intel J1900 Processor
Find Similar Products
Product Description
-40 to +60 Celsius Mini PC Fanless Intel J1900 8GB 128GB Mini Desktop Computer 6 COM 6 USB



Features:
1. 6xCOM, COM1 and COM2 support optional RS232/RS485/ RS422.
2. 6XUSB.
3. Supports DC 9 to 36V.
4. Support wide temperature operation -40~60ºC(-40ºF~140ºF).
5. Aluminum alloy enclosure with UV-protection and Anti-discoloration treatment.
6. 2*INTEL® I211AT Chip
| PC | |
| CPU | On board Intel® J1900/N2930 |
| Chipset | Intel® SOC chipset |
| Memory | 8GB DDR3 |
| Storage Capacity | 128GB SSD |
| Graphics | Intel(R)HD Graphics(2112M) |
| Audio | ALC662 Audio CODEC 4-Channel HD Audio CODEC |
| Network | 2*INTEL® I211AT Chip |
| Wireless Network | Atheros AR9485 802.11b/g/n WIFI Adapter Atheros AR3012 Bluetooth4.0+HS Adapter |
| Preinstalled OS | Windows 10 Pro 64bit |
| Operation System | Support Windows 8/10, Linux, Ubuntu, Debian, etc. |
| External I/O Ports | |
| Front I/O | 3×USB2.0, 1×USB3.0 2*RJ45 1*Line-out 1*MIC 1*VGA 1*HDMI 1*12V DC-JACK 1*P/H LED 2*On/Off Button |
| Rear I/O | 6*COM 4*USB2.0 1*3-pins terminal block connector(9-36V) 1*WIFI antenna jack male 1*Bluetooth4.0 antenna jack male |
| LAN | 2×RJ45 |
| Video Outputs | 1×VGA, 1×HDMI |
| Audio | 1* Line-out ,1* MIC |
| Power input | 1× 12V DC jack, 1× 3-pins terminal block connector(9-36V) |
| Other | 1*Power on/off button 1*WIFI antenna jack male 1*Bluetooth4.0 antenna jack male 1*P/H LED |
| Power Supply | |
| Working voltage | DC 9-36V |
| Power consumption | ≤10W |
| Power adapter | AC 100 ~ 240V input and DC [email protected] MAX output, 90W |
| Enclosure | |
| Material | Aluminum alloy shell + Zinc Plating cold rolled steel baffle |
| Finish | Aluminum alloy shell: sandblasting+hard anodizing, UV-protection and Anti-discoloration treatment Front and rear baffles: powder coated |
| Color | Black |
| VESA mounting | Wall mount |
| IP grade | N/A |
| Cooling system | Passive - Fanless |
| Operating Environment | |
| Temperature Range | operating: -40 °C(-40ºF) to 60°C(140ºF), storage: -50 °C(-58ºF) to 80°C(176ºF) |
| Relative humidity | Up to 90% at all relevant temperatures, non-condensing |
| Vibration | GB/T 2423.10-2019 |
| Shock | GB2423.5 |
| EMC | Class B |
| Packing Details | |
| Product weight | Net weight 1.8 kg (3.968 LB) Gross weight 2.8 kg (6.17LB) |
| Product Dimension | 222*200*52mm (8.740×7.874×2.047 in ) |
| Packing info | 1pcs/ctn 34×30×10.5cm (13.385×11.811×4.133in ) 3kg (6.61LB); 5pcs/ctn 53×35×33cm (20.866×13.779×12.992 in) 15kg (33.06LB) |
| Accessories | Power adapter*1, power cord *1, Phoenix terminal*1, antenna*2 |
| Other | |
| Warranty | 1 year warranty |
| Certificate | CE, FCC, RoHS |







About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI242831". Items marked "" are certified.
Company Profile
We began as most companies do, with an idea. Since the MID 90s of last century, Chinese industry has been growing rapidly, there is a great demand for industrial computer for factory automation. Different with personal computer, the requirements of industrial computer is diversified and each requirement doesn't demand a big quantity. Industrial computer producers don't like this, they like mass production and sell their standard models. The founders of SHINHO want to create a special factory, which is flexible, efficient, tailored, to produce customized products to meet customers' diversified requirements.
In the beginning of the startup, the going was a bit rough, we integrated the resources and technologies to make customized industrial panel PCS and touch screen monitors for our customers. More and more experienced engineers and technicians joined us, that gave us the great strength for supplying custom solution to meet any requirements of our customers. Through many years of accumulation, our products and services extended gradually from initial industrial automation to commercial smart terminals, intelligent devices, human-machine interface etc. Now we have wide range of products, but always, our core value is customization.
Market demand and customer needs would push our development into new realms of possibility, we will consistently adhere to customization. From hardware to software, from specific project to overall solution, our professional, flexible, advanced manufacturing capability will make your product idea to a reality.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- Room 607, 6th floor, Building M, Feige industrial park, No. 1223, Guanguang Road, Longhua district, Shenzhen
-
Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, CFR, EXW
-
Average Lead Time
-
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays -
Nearest Port
- Shenzhen Port, Hong Kong Port
-
Minimum Order Quantity
- 1 PC
-
Supply Chain Partners
- 20
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Computer and Accessory
-
Production Lines
- 3
-
Production Machines
- Laser engraving machine, Ageing rack, Soldering iron, Automatic dispensing machine, Vacuum drying oven, Electric screwdriver, CNC Lathe, Electrostatic discharge generator, Drop tester, Dc power supply, Analog vibration detector
-
QA/QC inspectors
- 1 people
-
Inspection Type for Finished Products
- 100% inspection(Visual inspection & Function inspection)
-
Inspection Method for Finished Products
- Have instructions and uniformly followed
-
Customization Options
- Customization from Samples, Full Customization, Minor Customization, Flexible customization
-
ODM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 1 people
-
Traceability of Raw Materials
- Yes
-
Test Reports for Raw Materials
- FCC
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2015-12-22
-
Export Year
- 15 years
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, East Asia(Japan/ South Korea), Australia
-
Repeat Buyers Choice
- 30%~50%
-
Number of Foreign Trading Staff
- 5
-
Overseas Agent/Branch
- No
-
New Products Launched in Last year
- Yes
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Product Certification
- RoHS, CE
-
Cooperated with Fortune 500
- No
FAQ
- Does this Mini PC support wide voltage input?
- Yes, it supports DC 9V to 36V input via a 3-pins terminal block connector.
- What is the warranty period?
- We provide a 1-year warranty for this product.
- Is the device fanless?
- Yes, it uses a passive cooling system with no fans for silent operation.
- What connectivity ports are available?
- It includes 6 COM ports, 6 USB ports, 2 RJ45 LAN ports, VGA, HDMI, and audio jacks.
- Can the product be customized?
- Yes, we offer full customization, minor customization, and flexible customization from samples.
- What is the minimum order quantity?
- The minimum order quantity is 1 PC.
- What certifications does the product have?
- The product is certified with CE, FCC, and RoHS.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$285.00-455.00 / Piece
-
US$320.00-488.00 / Piece
-
US$155.00-275.00 / Piece
-
US$344.00-425.00 / Piece
-
US$320.00-460.00 / Piece
-
US$296.00-385.00 / Piece
-
US$70.00-135.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Fanless Mini PCs
- High-Performance Fanless Mini PC with Intel J1900 Processor
Related Categories
Hot Searches
- China PC Factories
- China Computer Factories
- Computer Products Factories
- Computer Set Factories
- Computer Mini Pc
- Industrial Computer Pc
- Pc Desktop Computer
- Mini Pc Industrial
- Mini Industrial Computer
- Top 10 PC
- PC Trends
- Industrial PC Computer Bulkbuy