7 Inch 1024X600 LCD Touch Screen 1000 Nits Brightness Visible Industrial Panel PCS
Contact Supplier
Product Highlights
- High Brightness Display: 1000 nits brightness ensures clear visibility under direct sunlight.
- IP65 Waterproof Design: Front shell features IP65 waterproof rating for harsh industrial environments.
- Customizable Colors: Available in Silver, Black, White, and other customized color options.
- Industrial Grade Durability: Aluminum alloy frame with anti-UV treatment and 7H tempered glass protection.
- 10-Point Capacitive Touch: Supports multi-touch with water droplet resistance for accurate input.
- Flexible Storage Options: Standard 128GB SSD with optional upgrades up to 512GB SSD or 1TB HDD.
- Full System Compatibility: Supports Windows 10/11, Linux, Ubuntu, and Debian operating systems.
Product Attributes
- Customization
- Available
- Accessories
- Industrial Power Supply
- Application
- Industrial
- Model NO.
- SC07
- CPU Type
- Intel Core i3
- Hard Disk Rack Type
- Board Type
- Operating Temperature
- -20℃ to 60℃
- RAM
- 8GB
- Screen Size
- 7"
- Storage Capacity
- 128GB SSD
- System Expansion Slot
- 14 Slot
- Touch Screen
- Touch Screen
- Type
- IPC
- Touchscreen Type
- Project Capacitive Touch
- Temperature Range
- -20 to 70 Celsius
- Warranty
- 1 Years Warranty
- Certificate
- CE, FCC, RoHS
- Installation
- Wall-Mounted
- Power Supply Type
- Adapter
- Rack Unit
- All in One
- Transport Package
- Carton
- Specification
- Packing size 40x30x20cm
- Trademark
- Sihovision
- Origin
- China
- HS Code
- 8471414000
- Production Capacity
- 5000piece/Month
Product Images of 7 Inch 1024X600 LCD Touch Screen 1000 Nits Brightness Visible Industrial Panel PCS
Find Similar Products
Product Description
7 inch 1024x600 LCD touch screen 1000 nits brightness visible industrial Panel PCs



Features:
1. Aluminum alloy frame with sandblasting and oxidation process, anti-UV and anti-discoloration treatment, front shell IP65 waterproof
2. Industrial-grade LCD screen, full viewing angle, 1000 brightness visible under sunlight, automatic light sensor adjustment brightness
3.10-point capacitive touch screen, the protective layer is 2mm tempered glass (chemically strengthened), the hardness reaches 7H, and the surface is treated with AG anti-glare treatment
4.EETI touch control solution, normal touch when there are water droplets on the touch screen
5. The touch screen and LCD screen are bonded using a full bonding process.
6. The PC is built with industrial-grade components, 7x24 continuous operation, wide operation temperature -20 to 70ºC
| PC | |
| CPU | Intel Core i3-10110U, Dual core , Frequency 2.1GHz, Turbo Frequency: 4.1GHz |
| Memory | 8G DDR4 (16G, 32G Optional) |
| Hard Drive Capacity | 128G SSD |
| Hard Drive Optional | SSD: 64G,256GB,512GB |
| HDD: 500GB,1TB | |
| Graphics | Intel Ultra HD Graphics 620 |
| Audio | Realtek ALC662, High Definition Audio (HD), Line in, Line out |
| Network | 1×RJ45 |
| Wireless Network | WIFI Optional |
| I/O Interface | 2×USB 2.0,2×USB 3.0, 2 x COM RS232 |
| 1×VGA/HDMI/RJ45/Audio/POWER DC | |
| Operation System | Support Windows 10/11, Linux, Ubuntu, Debian etc. |
| LCD panel | |
| Panel size | 7" |
| Resolution | 1024*600 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Support Color | 16.7M colors |
| Brightness (cd/m²) | 400 nits |
| Response time | 5ms |
| Contrast ratio | 800:1 |
| View angle | 80°/80°/80°/80° (R/L/U/D) |
| Touch panel | |
| Touchscreen Type | Project Capacitive Touch (10 points) |
| Touch Interface | USB (RS232 optional) |
| Touch response time | 2ms |
| Luminousness | 90% |
| Surface Hardness | 7H |
| Working life | >50 million times |
| Touch options | ( 5 wire resistive touch, IR touch optional) |
| Power Supply | |
| External Power Supply | AC 100 - 240V |
| Working voltage | DC 12V |
| Power consumption | ≤35W |
| Enclosure | |
| Material | Aluminum Alloy |
| Color | Silver , Black, white, color can be customized |
| VESA mounting | 75×75mm/100×100mm |
| IP grade | Front panel IP65 waterproof |
| Operating Environment | |
| Temperature Range | operating: -20 to 70°C, storage :-30 to 80°C |
| Relative humidity | 5%~95% @ 40° C, non-condensing |
| Vibration | 5-500 Hz, 0.026 G²/Hz, 2.16 Grms, X, Y, Z, 1 hour per axis |
| Packing Details | |
| Net weight | 2.2kg |
| Gross weight | 3kg |
| Product Dimension | TBD |
| Packing size | 40x30x20cm |
| Accessories | Power adapter,embedded screws,user manual,warranty card |
| Other | |
| Mounting (options) | embedded mounting screws |
| wall mounting brackets (optional) | |
| desk stand holder (optional) | |
| Warranty | 1 year warranty |







About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI242831". Items marked "" are certified.
Company Profile
We began as most companies do, with an idea. Since the MID 90s of last century, Chinese industry has been growing rapidly, there is a great demand for industrial computer for factory automation. Different with personal computer, the requirements of industrial computer is diversified and each requirement doesn't demand a big quantity. Industrial computer producers don't like this, they like mass production and sell their standard models. The founders of SHINHO want to create a special factory, which is flexible, efficient, tailored, to produce customized products to meet customers' diversified requirements.
In the beginning of the startup, the going was a bit rough, we integrated the resources and technologies to make customized industrial panel PCS and touch screen monitors for our customers. More and more experienced engineers and technicians joined us, that gave us the great strength for supplying custom solution to meet any requirements of our customers. Through many years of accumulation, our products and services extended gradually from initial industrial automation to commercial smart terminals, intelligent devices, human-machine interface etc. Now we have wide range of products, but always, our core value is customization.
Market demand and customer needs would push our development into new realms of possibility, we will consistently adhere to customization. From hardware to software, from specific project to overall solution, our professional, flexible, advanced manufacturing capability will make your product idea to a reality.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- Room 607, 6th floor, Building M, Feige industrial park, No. 1223, Guanguang Road, Longhua district, Shenzhen
-
Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, CFR, EXW
-
Average Lead Time
-
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays -
Nearest Port
- Shenzhen Port, Hong Kong Port
-
Minimum Order Quantity
- 1 PC
-
Supply Chain Partners
- 20
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Computer and Accessory
-
Production Lines
- 3
-
Production Machines
- Laser engraving machine, Ageing rack, Soldering iron, Automatic dispensing machine, Vacuum drying oven, Electric screwdriver, CNC Lathe, Electrostatic discharge generator, Drop tester, Dc power supply, Analog vibration detector
-
QA/QC inspectors
- 1 people
-
Inspection Type for Finished Products
- 100% inspection(Visual inspection & Function inspection)
-
Inspection Method for Finished Products
- Have instructions and uniformly followed
-
Customization Options
- Customization from Samples, Full Customization, Minor Customization, Flexible customization
-
ODM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 1 people
-
Traceability of Raw Materials
- Yes
-
Test Reports for Raw Materials
- FCC
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2015-12-22
-
Export Year
- 15 years
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, East Asia(Japan/ South Korea), Australia
-
Repeat Buyers Choice
- 30%~50%
-
Number of Foreign Trading Staff
- 5
-
Overseas Agent/Branch
- No
-
New Products Launched in Last year
- Yes
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Product Certification
- RoHS, CE
-
Cooperated with Fortune 500
- No
FAQ
- What is the warranty period?
- We provide a 1-year warranty for all our industrial panel PCs.
- Can the color be customized?
- Yes, we offer customization for colors including Silver, Black, White, and other options.
- Is the screen visible in sunlight?
- Yes, the screen features 1000 nits brightness, making it clearly visible under direct sunlight.
- What is the minimum order quantity?
- The minimum order quantity is 1 PC.
- What is the lead time for orders?
- Lead time is within 15 workdays during off-peak season and one month during peak season.
- Does the product support customization?
- Yes, we offer full customization, minor customization, and flexible customization from samples.
- What certifications does the product have?
- The product is certified with CE, FCC, and RoHS.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$285.00-455.00 / Piece
-
US$320.00-488.00 / Piece
-
US$155.00-275.00 / Piece
-
US$344.00-425.00 / Piece
-
US$320.00-460.00 / Piece
-
US$296.00-385.00 / Piece
-
US$70.00-135.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- High Brightness Panel PCs
- 7 Inch 1024X600 LCD Touch Screen 1000 Nits Brightness Visible Industrial Panel PCS
Related Categories
Hot Searches
- China PC Factories
- Mini PC Factories
- Portable Pc Factories
- Pocket PC Factories
- Industrial Computer Pc
- Panel Pc Computer
- Industrial Panel Tablet Pc
- Mini Pc Industrial
- Industrial Touch Pc
- Top 10 PC
- PC Trends
- Industrial Panel PC Bulkbuy