Waterproof 12.1 Inch Touch Screen PC with RFID Technology
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Accessories
- Industrial Power Supply
- Application
- Industrial, Industrial
- Model NO.
- SC121W
- CPU Type
- Intel Core I5-8259u
- Hard Disk Rack Type
- Board Type
- Screen Size
- 12"
- System Expansion Slot
- 14 Slot
- Touch Screen
- Touch Screen
- Type
- IPC
- Memory
- 4G
- Storage
- 256g
- Touchscreen Type
- Project Capacitive Touch
- RFID
- 13.56 MHz
- Temperature Range
- -20 to 70 Celsius
- Warranty
- 1 Years Warranty
- Certificate
- CE, FCC, RoHS
- Installation
- Wall-Mounted
- Power Supply Type
- Adapter
- Rack Unit
- All in One
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 52x16x42cm
- Trademark
- Sihovision
- Origin
- China
- HS Code
- 8471414000
- Production Capacity
- 5000piece/Month
Product Images of Waterproof 12.1 Inch Touch Screen PC with RFID Technology
Find Similar Products
Product Description
Fin design dissipation 12.1 inch Stainless steel IP65 waterproof EETI control touch screen pc linux with RFID



Features:
1. The front frame and back shell are made of stainless steel 304, the aluminum alloy heat sink plate is sandblasted and oxidized, and the fin design maximizes heat dissipation. It is anti-UV and anti-discoloration. The whole machine is IP65 waterproof. The front frame and back shell are sealed with waterproof tape. Disassemble the machine for inspection and maintenance without affecting the waterproof performance
2. Industrial-grade LCD screen, full viewing angle, 1000 nits brightnes
3.10-point capacitive touch screen, Anti-Glare, EETI touch control solution, normal touch when there are water droplets on the touch screen
4.EETI touch control solution, normal touch when there are water droplets on the touch screen
5. The touch screen and LCD screen are bonded using a full bonding process.
6. Build in 13.56MHz frequency RFID reader.
| PC | |
| CPU | Intel® Core i5-8259U, 4 Cores, 8 Threads, Base 2.3 GHz, Turbo 3.8 GHz, 6MB Cache, Fanless |
| Chipset | Intel® SOC chipset |
| Memory | 4G DDR4 |
| Hard Drive Capacity | 256G SSD |
| Hard Drive Optional | SSD: 64G,128GB, 256GB, 512GB, 1TB, 2TB |
| HDD: 500GB,1TB, 2TB, 4TB | |
| Graphics | Intel® HD610/620 |
| Audio | Realtek ALC662/660/892 |
| Network | Realtek RTL8111H Gigabit network card |
| Wireless Network | Intel Dual Band Wireless-AC 7265 |
| RFID | 13.56MHz |
| Preinstalled OS | Windows 10 Pro 64bit |
| External I/O Ports | |
| USB | 2x IP65 USB2.0 |
| LAN | 1x IP65 RJ45 |
| COM | 1×IP65 RS232,1×IP65 RS485 |
| Power input | 1x IP65 12V DC |
| Other | 1×IP65 Power on/off button |
| LCD panel | |
| Panel size | 12.1" |
| Display active area | 245.76(W)x184.32(H) mm /9.676x7.257 in |
| Resolution | 1024*768 |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Brightness (cd/m²) | 1000 nits |
| Brightness control | PWM software to adjust brightness |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| View angle | 85°/85°/85°/85° (R/L/U/D) |
| Support color | 16.2M |
| Backlight | WLED, 50K hours |
| Touch panel | |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive Touch (up to 10 points ) |
| Surface hardness | 7H |
| Surface treatment | Anti-Glare |
| Luminousness | ≥80% |
| IC Touch controller | EETI 81 |
| Available touch drivers | Windows, Linux, Android, Mac, etc. |
| Touch options | ( 5 wire resistive touch, IR touch optional) |
| Touch bonding | Optical bonding |
| Power Supply | |
| Working voltage | DC 12V |
| Power consumption | 45W |
| Power adapter | AC 100 ~ 240V input and DC [email protected] MAX output, 90W |
| Enclosure | |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Finish | Wire drawing |
| Color | Silver |
| Mounting | VESA mount 75/100mm |
| IP rating | Full panel IP65 waterproof |
| Cooling system | Passive - Fanless |
| Operating Environment | |
| Temperature Range | Operating: -20 to 70°C, storage :-30 to 80°C |
| Relative humidity | Up to 100% at all relevant temperatures, non-condensing |
| Vibration | GB/T 2423.10-2019 |
| Shock | GB2423.5 |
| EMC | Class B |
| Packing Details | |
| Product weight | Net weight 5.1kg Gross weight 6.8kg |
| Product dimension | 330.4×312.9×68mm |
| Accessories | Power adapter, Power plug, Waterproof LAN cable, Waterproof USB cable*2, Waterproof COM port |
| Other | |
| Warranty | 1 year warranty |
| Certificates | CE, FCC, RoHS |







About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI242831". Items marked "" are certified.
Company Profile
We began as most companies do, with an idea. Since the MID 90s of last century, Chinese industry has been growing rapidly, there is a great demand for industrial computer for factory automation. Different with personal computer, the requirements of industrial computer is diversified and each requirement doesn't demand a big quantity. Industrial computer producers don't like this, they like mass production and sell their standard models. The founders of SHINHO want to create a special factory, which is flexible, efficient, tailored, to produce customized products to meet customers' diversified requirements.
In the beginning of the startup, the going was a bit rough, we integrated the resources and technologies to make customized industrial panel PCS and touch screen monitors for our customers. More and more experienced engineers and technicians joined us, that gave us the great strength for supplying custom solution to meet any requirements of our customers. Through many years of accumulation, our products and services extended gradually from initial industrial automation to commercial smart terminals, intelligent devices, human-machine interface etc. Now we have wide range of products, but always, our core value is customization.
Market demand and customer needs would push our development into new realms of possibility, we will consistently adhere to customization. From hardware to software, from specific project to overall solution, our professional, flexible, advanced manufacturing capability will make your product idea to a reality.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- Room 607, 6th floor, Building M, Feige industrial park, No. 1223, Guanguang Road, Longhua district, Shenzhen
-
Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, CFR, EXW
-
Average Lead Time
-
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays -
Nearest Port
- Shenzhen Port, Hong Kong Port
-
Minimum Order Quantity
- 1 PC
-
Supply Chain Partners
- 20
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Computer and Accessory
-
Production Lines
- 3
-
Production Machines
- Laser engraving machine, Ageing rack, Soldering iron, Automatic dispensing machine, Vacuum drying oven, Electric screwdriver, CNC Lathe, Electrostatic discharge generator, Drop tester, Dc power supply, Analog vibration detector
-
QA/QC inspectors
- 1 people
-
Inspection Type for Finished Products
- 100% inspection(Visual inspection & Function inspection)
-
Inspection Method for Finished Products
- Have instructions and uniformly followed
-
Customization Options
- Customization from Samples, Full Customization, Minor Customization, Flexible customization
-
ODM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 1 people
-
Traceability of Raw Materials
- Yes
-
Test Reports for Raw Materials
- FCC
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2015-12-22
-
Export Year
- 15 years
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, East Asia(Japan/ South Korea), Australia
-
Repeat Buyers Choice
- 30%~50%
-
Number of Foreign Trading Staff
- 5
-
Overseas Agent/Branch
- No
-
New Products Launched in Last year
- Yes
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Product Certification
- RoHS, CE
-
Cooperated with Fortune 500
- No
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$285.00-455.00 / Piece
-
US$320.00-488.00 / Piece
-
US$155.00-275.00 / Piece
-
US$344.00-425.00 / Piece
-
US$320.00-460.00 / Piece
-
US$296.00-385.00 / Piece
-
US$70.00-135.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Stainless Steel Panel PCs
- Waterproof 12.1 Inch Touch Screen PC with RFID Technology
Related Categories
Hot Searches
- China PC Factories
- Mini PC Factories
- Portable Pc Factories
- Pocket PC Factories
- Industrial Panel Pc
- Industrial Computer Pc
- Touch Screen Pc Computer
- Panel Pc Computer
- Industrial Panel Tablet Pc
- Top 10 PC
- PC Trends
- Modular Industrial Panel PC Bulkbuy