Fanless Open Frame Capacitive Touch Screen Display for Industrial Use
Contact Supplier
Product Highlights
- Fanless Industrial Design: Open frame design with no bezel, ensuring silent operation and 24/7 reliability in harsh environments.
- High Performance CPU: Powered by Intel Celeron J4125 with 8GB DDR4 memory and 256GB SATA3.0 storage.
- 10-Point Capacitive Touch: Features EETI solution with 1.8mm tempered glass, supporting multi-touch even with water droplets.
- IP65 Waterproof Front: Front panel meets IP65 standard for dust and water resistance in demanding applications.
- Flexible OS Support: Pre-installed Windows 10 Pro, supporting Windows 7/8, Linux, Ubuntu, and Debian.
- Comprehensive Connectivity: Includes 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, 2x COM, 2x LAN, VGA, HDMI, and WiFi + Bluetooth 4.0.
- Certified Quality: CE, FCC, and RoHS certified with 1-year warranty and 100% finished product inspection.
Product Attributes
- Customization
- Available
- Accessories
- Industrial Power Supply
- Application
- Industrial
- Model NO.
- SC15
- CPU Type
- Intel Celeron J4125
- Hard Disk Rack Type
- Board Type
- Screen Size
- 15"
- System Expansion Slot
- 14 Slot
- Touch Screen
- Touch Screen
- Type
- IPC
- Memory
- 8g
- Storage
- 256g
- Touchscreen Type
- Project Capacitive Touch
- Temperature Range
- -20 to 70 Celsius
- Warranty
- 1 Years Warranty
- Certificate
- CE, FCC, RoHS
- Installation
- Wall-Mounted
- Power Supply Type
- Adapter
- Rack Unit
- All in One
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 53x16x40cm
- Trademark
- Sihovision
- Origin
- China
- HS Code
- 8471414000
- Production Capacity
- 5000piece/Month
Product Images of Fanless Open Frame Capacitive Touch Screen Display for Industrial Use
Find Similar Products
Product Description
Open frame 10 point capacitive touch screen lcd monitor fanless industrial pc



Features:
1. Open side strip installation, no bezel design
2. Industrial grade LCD screen, full viewing angle
3.10 point capacitive touch screen, the protective layer is 1.8mm tempered glass (chemically strengthened), the hardness reaches 6H
4.EETI touch control solution, normal touch when there are water droplets on the touch screen
5. Use industrial-grade components, work 24/7, and support wide temperature operation -20-70ºC
| PC | |
| CPU | Intel® Celeron J4125, Base 2.4 Ghz, Turbo 2.7 Ghz |
| Chipset | Intel® Gemini Lake |
| Memory | 8G DDR4-2400/2133 |
| Storage Capacity | 256G SATA3.0 |
| Graphics | Intel® UHD Graphics 600 |
| Audio | Realtek ALC662, High Definition Audio (HD), Line in, Line out |
| Network | 1*Realtek RTL8106E Gigabit network card |
| Wireless Network | WIFI + Bluetooth 4.0 |
| Preinstalled OS | Window10 Pro |
| Operation System | Support Windows 7/8/10, Linux, Ubuntu, Debian, etc. |
| I/O | |
| USB | 2* USB2.0, 2* USB3.0 |
| COM | 2* COM RS232 |
| LAN | 2* RJ45 |
| Video Outputs | 1*VGA, 1*HDMI |
| Audio | 1* 3.5mm Line-out, 1* 3.5mm Line-in (2 x 2W Speakers) |
| Power input | 1* 12V DC jack |
| Other | 1* Power on/off button, 1* WIFI antenna jack male |
| LCD panel | |
| Screen diagonal | 15" |
| Display active area | 305.1(W)×229.1(H) mm |
| Resolution | 1024*768 |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Brightness (cd/m²) | 300 nits(1000 nits Optional) |
| Brightness control | N/A |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| View angle | 89°/89°/89°/89° (R/L/U/D) |
| Support Color | 16.7M colors |
| Backlight | WLED, 50K hours |
| Touch panel | |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive Touch (up to 10 points ) |
| Surface Hardness | 7H |
| Surface treatment | N/A |
| Luminousness | ≥90% |
| Touch controller IC | EETI 80 |
| Available touch drivers | Windows, Linux, Android, Mac, etc |
| Touch bonding | Air bonding |
| Touch optional | Resisive touch, non touch, IR touch optional |
| Power Supply | |
| Working voltage | DC 12V |
| Power consumption | 18W |
| Power adapter | AC 100 ~ 240V input and DC +12V@5A MAX output, 60W |
| Enclosure | |
| Material | Galvanized cold rolled plate shell |
| Finish | Electrostatic powder spraying |
| Color | Silver |
| VESA mounting | VESA mount 75*75/100*100mm, Panel mount |
| IP grade | Front IP65 waterproof |
| Operating Environment | |
| Temperature Range | operating: -20 °C(-4ºF) to 70°C(158ºF), storage: -30 °C(-22ºF) to 80°C(176ºF) |
| Relative humidity | Up to 100% at all relevant temperatures, non-condensing |
| Vibration | GB/T 2423.10-2019 |
| Shock | GB2423.5 |
| EMC | Class B |
| Packing Details | |
| Product weight | Net weight 3.5kg Gross weight 5kg |
| Product Dimension | 381×267.2×65mm |
| Packing info | 1pcs/ctn 53×16×40cm 5kg 2pcs/ctn 53×30×40cm 10.5kg |
| Accessories | Power cable, Power supply, Embedded mount screws, Antenna |
| Other | |
| Warranty | 1 year warranty |
| Certificate | CE, FCC, RoHS |







About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI242831". Items marked "" are certified.
Company Profile
We began as most companies do, with an idea. Since the MID 90s of last century, Chinese industry has been growing rapidly, there is a great demand for industrial computer for factory automation. Different with personal computer, the requirements of industrial computer is diversified and each requirement doesn't demand a big quantity. Industrial computer producers don't like this, they like mass production and sell their standard models. The founders of SHINHO want to create a special factory, which is flexible, efficient, tailored, to produce customized products to meet customers' diversified requirements.
In the beginning of the startup, the going was a bit rough, we integrated the resources and technologies to make customized industrial panel PCS and touch screen monitors for our customers. More and more experienced engineers and technicians joined us, that gave us the great strength for supplying custom solution to meet any requirements of our customers. Through many years of accumulation, our products and services extended gradually from initial industrial automation to commercial smart terminals, intelligent devices, human-machine interface etc. Now we have wide range of products, but always, our core value is customization.
Market demand and customer needs would push our development into new realms of possibility, we will consistently adhere to customization. From hardware to software, from specific project to overall solution, our professional, flexible, advanced manufacturing capability will make your product idea to a reality.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- Room 607, 6th floor, Building M, Feige industrial park, No. 1223, Guanguang Road, Longhua district, Shenzhen
-
Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, CFR, EXW
-
Average Lead Time
-
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays -
Nearest Port
- Shenzhen Port, Hong Kong Port
-
Minimum Order Quantity
- 1 PC
-
Supply Chain Partners
- 20
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Computer and Accessory
-
Production Lines
- 3
-
Production Machines
- Laser engraving machine, Ageing rack, Soldering iron, Automatic dispensing machine, Vacuum drying oven, Electric screwdriver, CNC Lathe, Electrostatic discharge generator, Drop tester, Dc power supply, Analog vibration detector
-
QA/QC inspectors
- 1 people
-
Inspection Type for Finished Products
- 100% inspection(Visual inspection & Function inspection)
-
Inspection Method for Finished Products
- Have instructions and uniformly followed
-
Customization Options
- Customization from Samples, Full Customization, Minor Customization, Flexible customization
-
ODM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 1 people
-
Traceability of Raw Materials
- Yes
-
Test Reports for Raw Materials
- FCC
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2015-12-22
-
Export Year
- 15 years
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, East Asia(Japan/ South Korea), Australia
-
Repeat Buyers Choice
- 30%~50%
-
Number of Foreign Trading Staff
- 5
-
Overseas Agent/Branch
- No
-
New Products Launched in Last year
- Yes
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Product Certification
- RoHS, CE
-
Cooperated with Fortune 500
- No
FAQ
- Does the touch screen work with water?
- Yes, the EETI touch control solution allows normal touch operation even when there are water droplets on the screen.
- What is the warranty period?
- We provide a 1-year warranty for this product.
- Can the product be customized?
- Yes, we offer full customization, minor customization, and flexible customization based on samples.
- What is the minimum order quantity?
- The minimum order quantity is 1 PC.
- What is the lead time for production?
- During peak season, lead time is one month; off-season lead time is within 15 workdays.
- What payment terms are accepted?
- We accept LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, and small-amount payments.
- Is the device fanless?
- Yes, this is a fanless industrial PC designed for silent and reliable 24/7 operation.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$285.00-455.00 / Piece
-
US$320.00-488.00 / Piece
-
US$155.00-275.00 / Piece
-
US$344.00-425.00 / Piece
-
US$320.00-460.00 / Piece
-
US$296.00-385.00 / Piece
-
US$70.00-135.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Industrial Panel PCs
- Fanless Open Frame Capacitive Touch Screen Display for Industrial Use
Related Categories
Hot Searches
- China PC Factories
- Mini PC Factories
- Portable Pc Factories
- Pocket PC Factories
- One Pc
- Industrial Panel Pc
- Industrial Computer Pc
- Panel Pc Computer
- Industrial Panel Tablet Pc
- Top 10 PC
- PC Trends
- Modular Industrial Panel PC Bulkbuy