10.1 Inch Embedded Touchscreen LCD Monitor Display Kiosk Panel PC with RFID and Speaker
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Application
- Industrial, Industrial
- Screen Size
- 10.1"
- Memory
- 4G
- Storage
- 128g
- Touchscreen Type
- Project Capacitive Touch
- RFID
- Dual Frequency 13.56 MHz MIFARE and 125 kHz Em
- Temperature Range
- -20 to 70 Celsius
- Warranty
- 1 Years Warranty
- Certificate
- CE, FCC, RoHS
- Type
- IPC
- Touch Screen
- Touch Screen
- Installation
- Wall-Mounted
- CPU Card Size
- Full-size Card
- Hard Disk Rack Type
- Board Type
- System Expansion Slot
- 14 Slot
- Accessories
- Industrial Power Supply
- CPU Type
- Intel Celeron J4125
- Power Supply Type
- Adapter
- Rack Unit
- All in One
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 42x16x42cm
- Trademark
- Sihovision
- Origin
- China
- HS Code
- 8471414000
- Production Capacity
- 5000piece/Month
Product Images of 10.1 Inch Embedded Touchscreen LCD Monitor Display Kiosk Panel PC with RFID and Speaker
Find Similar Products
Product Description
10.1 inch Embedded Touchscreen LCD Monitor Display Kiosk Panel PC with RFID and Speaker



Features:
1. Front bezel aluminum alloy brushed metal craft, seamless design, front panel IP65 waterproof and dustproof.
2. Industrial LCD panel, wide viewing angle, high nits, true color.
3. Adopt multi-points PCAP touch panel, high sensitive and fast-response. Covered with 2mm tempered glass for vandalproof.
4. High performance motherboard, 7x24 continuous operation.
5. Support wall mounting, desk stand, embedded mounting.
6. Build in dual Frequency RFID 13.56 Mhz Mifare and Speaker
| PC | |
| CPU | Intel® Celeron J4125, Quad cores, Quad threads, Base 2.4 Ghz, Turbo 2.7 Ghz, Fanless |
| Chipset | Intel® Gemini Lake |
| Memory | 4G DDR4 (8G optional) |
| Hard Drive Capacity | 128G SSD |
| Hard Drive Optional | SSD: 64G, 256GB, 512GB |
| HDD: 500GB, 1TB | |
| Graphics | Intel® UHD Graphics 600 |
| Audio | Realtek ALC662, High Definition Audio (HD), Line in, Line out |
| Network | 1*Realtek RTL8106E Gigabit network card |
| Wireless Network | WIFI, Bluetooth, GPS, LTE Optional |
| RFID | Build in dual Frequency RFID 13.56 Mhz Mifare and 125 Khz EM |
| Front Speaker | Build in 2x 4Ω3w Speaker |
| Operation System | Support Windows 10/11, Linux, Ubuntu, Debian, etc. |
| I/O | |
| USB | 2× USB2.0, 2x USB3.0 |
| COM | 2x RS232, 2x RS485 |
| LAN | 1x RJ45 |
| Video Outputs | 1x VGA, 1×HDMI |
| Audio | 1x 3.5mm Line-out, 1 × 3.5mm Line-in |
| Power input | 1× 12V DC jack |
| Other | 1×Power on/off button |
| LCD panel | |
| Panel size | 10.1" |
| Display active area | 216.96(W)×135.6(H) mm / 8.542 in × 5.339 in |
| Resolution | 1280*800 |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Support Color | 16.7M colors |
| Brightness (cd/m²) | 400 (cd/m²) |
| Brightness control | PWM software adjustment |
| Contrast ratio | 800:1 |
| View angle | 85°/85°/85°/85° (R/L/U/D) |
| Backlight | WLED, 30K hours |
| Touch panel | |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive Touch (up to 10 points ) |
| Surface hardness | 7H |
| Surface treatment | N/A |
| Luminousness | 85% |
| Touch controller IC | ILITEK2510 |
| Available touch drivers | Windows, Linux, Android, Mac |
| Touch bonding | Air bonding |
| Touch options | (5 wire resistive touch, non touch, IR touch optional) |
| Power Supply | |
| Working voltage | DC 12V |
| Power consumption | 15W |
| Power adapter | AC 100 ~ 240V input and DC +12V@5A MAX output, 60W |
| Enclosure | |
| Material | Aluminium alloy bezel+ Zinc Plating cold rolled steel rear housing |
| IP rating | Front panel IP65 |
| Cooling system | Passive - Fanless |
| Other | |
| Temperature Range | Operating: -20 °C ~ 70°C (-4°F ~158°F), Storage: -30 °C~80°C (-22°F ~176°F) |
| Accessories | Power adapter, power cord, embedded mounting screws |
| Warranty | 1 year |
| Certificate | CE, FCC, RoHS |







About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI242831". Items marked "" are certified.
Company Profile
We began as most companies do, with an idea. Since the MID 90s of last century, Chinese industry has been growing rapidly, there is a great demand for industrial computer for factory automation. Different with personal computer, the requirements of industrial computer is diversified and each requirement doesn't demand a big quantity. Industrial computer producers don't like this, they like mass production and sell their standard models. The founders of SHINHO want to create a special factory, which is flexible, efficient, tailored, to produce customized products to meet customers' diversified requirements.
In the beginning of the startup, the going was a bit rough, we integrated the resources and technologies to make customized industrial panel PCS and touch screen monitors for our customers. More and more experienced engineers and technicians joined us, that gave us the great strength for supplying custom solution to meet any requirements of our customers. Through many years of accumulation, our products and services extended gradually from initial industrial automation to commercial smart terminals, intelligent devices, human-machine interface etc. Now we have wide range of products, but always, our core value is customization.
Market demand and customer needs would push our development into new realms of possibility, we will consistently adhere to customization. From hardware to software, from specific project to overall solution, our professional, flexible, advanced manufacturing capability will make your product idea to a reality.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- Room 607, 6th floor, Building M, Feige industrial park, No. 1223, Guanguang Road, Longhua district, Shenzhen
-
Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, CFR, EXW
-
Average Lead Time
-
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays -
Nearest Port
- Shenzhen Port, Hong Kong Port
-
Minimum Order Quantity
- 1 PC
-
Supply Chain Partners
- 20
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Computer and Accessory
-
Production Lines
- 3
-
Production Machines
- Laser engraving machine, Ageing rack, Soldering iron, Automatic dispensing machine, Vacuum drying oven, Electric screwdriver, CNC Lathe, Electrostatic discharge generator, Drop tester, Dc power supply, Analog vibration detector
-
QA/QC inspectors
- 1 people
-
Inspection Type for Finished Products
- 100% inspection(Visual inspection & Function inspection)
-
Inspection Method for Finished Products
- Have instructions and uniformly followed
-
Customization Options
- Customization from Samples, Full Customization, Minor Customization, Flexible customization
-
ODM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 1 people
-
Traceability of Raw Materials
- Yes
-
Test Reports for Raw Materials
- FCC
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2015-12-22
-
Export Year
- 15 years
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, East Asia(Japan/ South Korea), Australia
-
Repeat Buyers Choice
- 30%~50%
-
Number of Foreign Trading Staff
- 5
-
Overseas Agent/Branch
- No
-
New Products Launched in Last year
- Yes
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Product Certification
- RoHS, CE
-
Cooperated with Fortune 500
- No
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$342.00-415.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Self-Service Kiosk Panel PCs
- 10.1 Inch Embedded Touchscreen LCD Monitor Display Kiosk Panel PC with RFID and Speaker
Hot Searches
- China PC Factories
- Mini PC Factories
- Portable Pc Factories
- Pocket PC Factories
- Industrial Computer Pc
- Touch Screen Pc Computer
- Panel Pc Computer
- Industrial Panel Tablet Pc
- Industrial Touch Pc
- Top 10 PC
- PC Trends
- Industrial Panel PC Bulkbuy